Možete vrlo jednostavno testirati svoj monitor, koristeći program Online Monitor Test. A zašto vam je takav test potreban? To je stvar koju treba da znate, kada želite da kupite monitor ili samo što ste ga kupili. Potrebno je da vidite da li monitor ima tzv. „mrtve piksele“ i da vidite kako se ponaša u raznim situacijama.
Naravno, neki monitori mogu biti nepodešeni (standardna podešavanja nisu uvek optimalna) i zbog toga mogu pokazati rezultat koji nije baš sjajan. Bez obzira na to, testovi na Online Monitor Test će vam omogućiti da dođete do određenih zaključaka o kvalitetu monitora.
.
Na Online Monitor Test dostupna su 3 režima testa:
- HTML FS – test monitora koji se prikazuje u posebnom prozoru 1280х1024 piksela. Neophodno je da pregledač ima instaliran dodatak Adobe Flash 8+;
- HTML Window – test se pokreće u istom prozoru pregledača, a ne u posebnom. Takođe, potreban je Flash 8+;
- Executable mode – korisnici Windows imaju mogućnost da preuzmu test u vidu priključene datoteke (exe-fajl). U tom slučaju nije obavezan Flash plugin.
.
Koju god varijantu da izaberete, dobićete isti rezultat. Npr. neka ste izabrali režim HTML FS.
.
Osnovna stranica i test Color Range
Posle pokretanja testa otvoriće se njegova osnovna stranica (Main page):
Na njoj ćete videti niz sivih pravougaonika. Razlika u nijansama je 1%. Ovaj test će vam omogućiti da ocenite sposobnosti monitora da prikazuje bliske nijanse. Dobar monitor omogućuje da se vidi 2% razlika na tamnim tonovima. Na vrlo dobrim monitorima 2% razlika je vidna i na najsvetlijim nijansama.
.
To je bolje gledati u režimu «Color Range» — «Black/White %» (ako približite pokazatelj miša gornjem kraju ekrana, videćete meni testa i u njemu možete isključiti napomene:
Malo o meniju Color Range: Osim režima «Black/White %» u tom meniju ćete naći analogne tablice crvenog, zelenog i plavog, a takođe i njihove procente. Princip je isti – na dobrom monitoru treba da budu vidljive razlike između nijansi. Procenti treba da budu isti.
.
Test Trailing
Pomoću njega se može odrediti kako monitor radi sa pokretnim objektima. Uključite režim „Main“, pokrenite kvadratić (Start Box) i uporedite rezultat sa etalonom.
Test Homogenuity
Pomoću režima Homogenuity, možete da proučite pozadinsko svetlo monitora (njegovu ravnomernost) i potražiti „mrtve piksele“. Monitor obavezno treba pregledati na svaku od „podloga“ – belu, crnu, crvenu, zelenu i plavu.
.
Test 1:1 pixelmapping
Test na interferencione vertikalne linije na ekranu je važan za one koji se spremaju da koriste monitor kao televizor. Ako bez napora razlikujete piksele, i pri tom nema „razlivanja“, onda je OK.
.
Test Text
Zahvaljujući ovom testu može se utvrditi predispozicija monitora ka razlivanju teksta pri nekim kombinacijama bojateksta/boja pozadine (tekst npr. može odbacivati senku kao što je pokazano u napomeni):
Za proveru probajte razne varijante boje teksta i pozadine.
.
Osim toga, na Online Monitor Test postoji koristan instrument — Input Lag HTML (postoji i exe-verzija), koji će odgovarati onima koji imaju priključeno nekoliko monitora. Pomoću tog testa može se odrediti da li među monitorima postoji odstupanje.
.
Nadam se da vas vaš monitor neće razočarati. Čak i ako ne bude sve kako treba, možda samo treba da ga podesite, a sada znate šta treba podešavati.
.
0 коментара :
Постави коментар