петак, 13. јануар 2012.

Ваш лични календар - ACG-Free! 2.01

ACG-Free! 2.01
ACG-Free! 2.01 је једноставан, бесплатни програм, који вам омогућује да креирате календар по својој жељи и према својим потребама.

Почетком године, сви се побринемо да набавимо неки календар. Трудимо се да изаберемо онај, који по величини и форми одговара нашем простору. На томе се сва његова «прилагођеност» завршава. Остала прилагођавања обично вршимо тако што цртамо и заокружујемо по њему датуме који су нам важни. 

Уместо таквог приступа, предлажем вам да календар одмах прилагодите, не само свом простору, већ и себи. То ћете урадити веома лако – сами ћете направити календар. Да би то урадили без икаквих тешкоћа, препоручујем вам програм ACG-Free! 2.01.

То је једноставан програм, који ће уместо вас направити правилну мрежу дана, а вама остаје само да обележите датуме који су вам важни и да, евентуално, календар украсите изабраним илустрацијама. Програм је веома мали и ради без инсталирања. 

Кад преузмете програм, распакујте га у нову фасциклу. Преузмите OВДЕ датотеку са преводом на српски (распакујте је из архиве). Ту датотеку само ставите у фасциклу у којој се налази распаковани програм. Кад покренете програм (преко иконице acg.exe, видећете на врху опцију за избор језика: Language. Изаберите Српски и програм ће се одмах пребацити на српски:

календар-језик

ACG-Free! генерише само текст. Сви слични програми, углавном генеришу графику и имају ограничене могућности уређивања те графике. ACG-Free! нема алатке за уређивање графике и штампање календара, па је веома мали, а можете користити све могућности других уређивача, које већ имате у свом рачунару.: Word, Corel Draw, и др. 

Програм може да направи календар и за прошле и за будуће године, тачније од 1 до 9999 године нове ере. Програм може да направи календар и са хоризонталним и са вертикалним распоредом дана у недељи и још на крају календара да прикаже списак празника и блокове одабраних датума.

ACG-Free има само један главни прозор и још неколико малих. Главни прозор се састоји из основног поља, у коме је мрежа календара и три панела, који се могу премештати по жељи и ван прозора и сместити било где на екрану.

На врху је панел основних подешавања, испод је панел са алаткама – оне помажу да подешавате и извезете календар у Word, а ту је и линија која даје кратку информацију о објекту, на коме се тренутно налази курсор. Са десне стране је панел Допунски параметри. Стандардно, доступна су нам подешавања размештања дана, интервала између месеци, као и боја и формата текста у календару:

календар-панели

За избор слова (формата текста), довољно је да изаберете слово «А» поред боје изабраног елемента, а затим у изборнику да обележите жељене параметре или да изаберете «Боја позадине».
Испод тих подешавања, налази се подешавање слободних дана у току седмице: нпр. можете укључити суботу или сасвим искључити слободне дане, као и приступити подешавању празника:

календар-празник

Кад кликнете на дугме «Празници», отвориће се мали прозор, у коме можете самостално задавати празничне датуме (пречица F6). У одговарајућа поља, у делу: Нови празник, изаберите нпр. Стандардни, упишите Име жељеног празника (нпр. рођендан) и датум, затим, подесите како ће се тај датум видети у календару (дугме «А»), а затим кликните на дугме  «Плус» да додате своју забелешку у списак.


Можете подесити и пливајуће празнике – нпр. 2 понедељак у јануару или 1 недеља у септембру). 
Такође, постоји и подршка специјалних празника, тј. празника за које је одговоран алгоритам. Нпр. Пасха, Тројица,...

Готов  «Списак празника» можете приказати на дну, испод основне мреже календара, тако што ћете чекирати опцију Списак празника, и онда можете затворити тај прозор.

Постоји могућност да искључите приказ назива дана у недељи поред сваког месеца и тако, по потреби, уштедите место на папиру.
Ако желите да промените, избришете празник или га померите на горе или на доле, кликните на њега десни клик. Појавиће се изборник у коме треба да изаберете жељену опцију.

У десном панелу, у главном прозору, налазе се још два дугмета. Прво је «Блокови датума» (пречица F7). Кликнувши на то дугме, позивате прозор у коме можете задати обележавање произвољног редоследа дана истом бојом:

календар-блокови

Нпр., желите да обележите различитим бојама свој одмор, дане које ћете провести на путовању, семестре, испитни рок, распуст... Да би то урадили, прво упишите назив блока, а затим одредите његов почетни и крајњи датум. Ако имате неколико блокова, чекиравши опцију «Список блоков», добијате приказ назива блокова испод мреже календара.

Ту је и функција «Периодични блокови», помоћу које можете нпр. формирати распоред својих радних дана у току целе године (пречица F8):

календар-периодични

Нпр., ако радите у сменама, сигурно желите да знате ког датума ће бити која ваша смена.
У првом делу уписујете име блока, у другом одређујете кроз колико дана ће бити следећа смена, а у последњем одређујете на колико дана од почетка календара је ваш први радни дан. Да би ту своју белешку додали у списак, опет притискате дугме «Плус».

Основна подешавања: панел на врху. На њему се налази опција «Формат», преко које су доступне три варијанте: RTF, TXT и HTML.

календар-формат

У режиму ТХТ можете једино управљати распоредом и интервалима у мрежи календара. Ту варијанту можете користити за копирање готове мреже у било који уређивач графике и онда даље дорађивати календар. Цео календар или део календара обележавате и копирате.

Највише могућности даје формат HTML. У том режиму можете произвољно мењати облик и величину било ког текстуалног блока. Резултат тих својих дејстава можете видети тек пошто сачувате календар у датотеци.

Осим простог чувања, доступно је и формирање целог пакета календара за неколико наредних година:

календар-скуп

Такву могућност ћете видети када кликнете на одговарајуће дугме на панелу алатки (пречица F10). У новом прозору треба да изаберете године за које ће бити генерисана мрежа календара, одређујете фасциклу у којој ћете то сачувати и кликнете на дугме «». Добићете неколико .doc-датотека са готовим календарима.

У календару се види датум празновања Пасхе и приказује се колико је времена остало до Нове године. За пребацивање са православне на католичку Пасху, кликните левим или десним мишем на панел где је приказан датум Пасхе (пречица F11).

Подешену мрежу календара можете да извезете у Word. То радите коришћењем дугмета «Извоз календара у MS Word», у панелу са алаткама (пречица F12):

календар-извоз

У Word-у постоји довољан број алатки, којима можете лако даље уређивати календар: променити му величину, позадину, а можете уређену варијанту и одштампати:

календар-календар

Захваљујући његовој једноставности и флексибилности, помоћу овог програма заиста можете направити календар према себи, својим потребама и обавезама, а лепа је и могућност да ваш календар има слике какве ви желите.
.

0 коментара :

Постави коментар