петак, 18. мај 2012.

Зашто треба водити свој „Радни дневник“?


dnevnik
Да ли водите свој Радни дневник? Ако је одговор „Не“, ево кратког прегледа на који начин би он могао да вам буде користан (препоручује се да се он пише увече):


Ослобађање од стреса

У брзом темпу живота, често људи немају коме да испричају своје преокупације, постигнућа и поразе. Записивањем дневних догађаја, ви их „предајете папиру“. То предавање папиру има више добрих страна, када је у питању психолошко растерећење: пошто су записани, као да су се догађаји мало удаљили од вас, па лакше можете да их погледате са стране и објективније оцените; долазе нови догађаји и многе од старих ћете заборавити, а ако их запишете, лако ћете их се подсетити, када вам затребају,...

otvorena-beležnica


Боље коришћење времена

Објективније сагледавање догађаја ће вам омогућити да побољшате свој дан и будете задовољнији одговором на питање: „На шта сам потрошио цео дан?“ Време је највреднији ресурс који имате и једини ресурс који не можете купити. Протекло време не можете ни на који начин вратити. Оно је отишло неповратно. А вама је дато ограничено време и сигурно не желите да га траћите.

Сагледавање постигнутог

Често занемарујемо оно што урадимо, јер нас оптерећује оно што још нисмо урадили. Своје успехе гурамо у позадину и уместо да се радујемо обављеном послу, ми се нервирамо због оног необављеног. Ако записујете само оно што сте урадили, бићете концентрисани на своје победе, а то ће подићи ваше расположење и појачати мотивацију за нова достигнућа.

Исправљање грешака

Сигурно вам се дешава да исту грешку понављате више пута (као и свима осталима). И, наравно, понављајући исту грешку, добијате исти резултат. А он за вас није повољан и може да постане још гори. Понављати исту грешку је сигурно глупо, али ми смо само људи, а понављање је мајка учења. Ако записујете своје догађаје, можете јасније сагледати које грешке сте направили и схватити како да их избегнете убудуће.

Нови поглед на ствари

Понекад имате оне ужасне, „жуте“ дане, када вам се чини да вам ништа не иде. Међутим, када увече запишете дневне догађаје и погледате на њих са друге тачке гледишта, видећете да то и није био тако „жут“ дан, како је вама изгледало. А такав преглед вам омогућује другачије расположење, мотивацију,... „Поглед на ствари“ је у многим догађајима одлучујући и зато не пропуштајте прилику да га дотерате, избрусите, измените.

У нашем свакодневном брзом темпу, многи су престали да се „друже са самим собом“, а то је нам је свакодневно потребно и животно важно. Вођење „Радног дневника“ је идеална прилика за „дружење са самим собом“ и зато одагнајте своју лењост, изаберите (направите) лепу бележницу и уживајте у својој вештини управљања догађајима и временом.
.

0 коментара :

Постави коментар