понедељак, 22. јул 2013.

Evernote: белешке и бележнице

Evernote
Прозор клијента Evernote изгледа компликовано, међутим, није тако тешко снаћи се у њему. Ево елемената прозора програма:

  1. Панел менија – то је уобичајена трака у програмима, на којој се налазе картице са менијима, преко којих се управља програмом.
  2. Панел дугмади – налази се десно од панела менија и то је панел који ћете често користити. Ту су најважније функције за рад у виду дугмади.
  3. Панел бележница – прва колона са леве стране, у којој се налази списак бележница, бележака, ознака и задатака. У доњем делу ове колоне се налази рекламни блок, који се може искључити у платним налозима.
  4. Списак бележака – средња колона у прозору програма, у којој се приказује списак бележака, које се налазе у бележници, која је у том тренутку изабрана.
  5. Панел за прегледање и уређивање бележака – десна колона, у којој можете правити нове белешке.

Прављење белешке
Да бисте направили нову белешку, потребно је да у Панелу дугмади кликнете на дугме Нова белешка (пречица Ctrl+N), а затим у уређивачу испод да унесете своју белешку (текст, слику, аудио):

Evernote: белешке

У уређивачу, у новој белешци, на самом врху се налази линија, у коју треба да унесете назив своје нове белешке. Ако га не упишете сами, програм ће као назив приказати први ред из ваше белешке.

Испод те линије, у уређивачу су вам доступне све основне могућности за обликовање текста: промана фонта, боја текста, поравнање,… Осим тога, ако кликнете на малу стрелицу потпуно на десној страни (стрелица на доле), отвориће се нови редови у уређивачу. Ако на стрелицу кликнете једном, приказаће се ред за унос адресе извора и ознаке, а ако на стрелицу кликнете два пута, појавиће се и ред за унос аутора и историја белешке:  

Evernote: белешке

Међу алаткама у уређивачу, осим уобичајених алатки за обликовање текста, доступне су и неке мало ређе, као што су: 
  • «поље за потврду» (штиклирана кућица) – кад кликнете на ту алатку у вашој белешци ће се појавити поље за потврду, тако да ставке у својој белешци можете штиклирати
  • «таблица» – можете додавати таблице у белешку
  • «раздвајајућа линија»
  • «спајалица» – белешци можете прикључити неку датотеку
  • «микрофон» – кад кликнете на микрофон, појавиће се линија за снимање звука, тј. у своју белешку можете снимити гласовну поруку

Evernote: белешке

Чување бележака у Evernote се обавља аутоматски у режиму реалног времена, тј. после уноса белешке, није потребно да притискате никаво дугме или опцију да бисте је сачували.

Брисање белешке
У панелу Списак бележака кликните десним кликом на белешку, коју желите да избришете и у контекстном менију изаберите опцију Обриши белешку:

Evernote: белешке

Белешка неће бити обрисана потпуно, већ само премештена у корпу са називом Смеће, из које је можете вратити (ако се предомислите) или коначно обрисати.

Прављење нових бележница
Постоји више начина за систематизацију информације у Evernote и свако може да користи онај начин, који њему највише одговара. Уобичајен начин систематизације информација је коришћење бележница.

У Evernote  можете правити бележнице (фасцикле) у које ћете убацивати различите типове информација. Бележнице могу имати два нивоа: главна бележница и подбележница. У сваку главну бележницу можете додавати подбележнице.

Да бисте додали нову бележницу, потребно је да на Панелу бележница (колона са леве стране), кликнете на назив одељка «Бележнице» десни клик и у падајућем списку да изаберете опцију «Креирај бележницу»:

Evernote: бележнице

Отвориће се нови прозор, у коме треба да упишете назив нове бележнице и кликнете на дугме ОК и ваша нова бележница ће се затим појавити у списку главних бележница.

Подбележнице се праве на исти начин, само овај пут кликнете десни клик на назив бележнице, у коју желите да додате подбележницу.

Белешке додајете/премештате у одговарајућу бележницу/подбележеницу тако што их једноставно превучете из Списка бележака (средња колона) на назив одговарајуће бележнице/подбележнице у Панелу бележница (лева колона). Можете означити више бележака у Списку бележака и све их одједном превући у одговарајућу бележницу.

У случају да желите да обједините две бележнице у једну, потребно је да једну бележници превучете на другу на Панелу бележница.

Нпр., направила сам бележнице Златибор и Тара и у њих додала слике. Затим сам, у Панелу бележница, превукла бележницу Тара на бележницу Златибор и аутоматски се појавила нова главна бележница са називом «Низ бележница», а бележнице Златибор и Тара су постале њене подбележнице. Кликнула сам на назив «Низ бележница» десни клик и у контекстном менију изабрала опцију Преименуј. Задала сам да се главна бележница зове Путовања:

Evernote: бележнице

«Пријем»: При систематизацији информација по бележницама, препорука је да се направи бележница са називом «Пријем» и да се она зада као подразумевана бележница за белешке које стижу преко електронске адресе у Evernote  (тј., при прављењу те бележнице треба штиклирати опцију «Означи бележницу као предефинисану»):

Evernote: бележнице

Такође, та бележница је корисна када уносите белешке за које нисте још одредили у коју бележницу би их требало унети (нпр. пала вам је на памет нека идеја и направили сте белешку). Такве белешке привремено уносите уносите у бележницу «Пријем», док се не одлучите, а онда их лако можете превући у жељену бележницу.

«Привремене»: При оваквој систематизацији информација, корисно је направити и фасциклу «Привремене». У њој чувате информације које вам требају један, два-три дана, и нема их смисла после тога чувати, а када знате да су оне у бележници «Привремене», лако ћете их избрисати.
.

3 коментара :

Александар Јовановић је рекао...

Jel uobičajeno i ako jeste zašto, ili je to neki feler u mojoj desktop aplikaciji, da ne mogu belešku iz nje da pošaljem, nemoguće mi je u email adresu ukucati znak "@" ?

Snelle је рекао...

Verovatno ti je tastatura bila na srpskom. Prebaci tastaturu na engleski i moći ćeš da upišeš.

Snelle је рекао...

Zapravo, možeš i sa srpskom tastaturom, ali onda, umesto kombinacije "desniAlt+V" koristi kombinaciju "leviAlt+64(na numeričkoj tastaturi)"

Постави коментар