уторак, 16. јул 2013.

Evernote: чување и додавање бележака

Evernote: чување и додавање бележака
Како је организовано чување података у Evernote?
Све информације се чувају у облику тзв. БЕЛЕЖАКА. У белешку можете да убаците текст, слике, таблице, спискове, а можете и да јој прикључите било коју датотеку: тестуалну, графичку или аудио. Свака белешка, такође, може да садржи још два параметра: адресу извора (нпр., URL) и координате локације, које се задају ручно или аутоматски.


Текст: текст у белешци можете обликовати. Кад уђете у свој налог (Evernote: памти све уместо нас), видећете своје белешке. За изабрану белешку можете искористити алатку ОЛОВКА, која се налази у горњем десном углу. После клика на оловку, појавиће се алатке за уређивање текста. Кад завршите уређивање текста, кликните изнад на дугме Завршено:


Evernote: чување и додавање бележака

Слика: слику можете додати из свог рачунара једноставним превлачењем у уређивач у Evernote. Такође, слику која већ постоји у белешци, можете преузети и сачувати  у рачунару:

Evernote: чување и додавање бележака

Аудио: звучну датотеку такође можете додавати у белешку једнставним превлачењем из рачунара, а прикључени аудио има специјални плејер за репродукцију и звучну нумеру можете покренути директно из белешке:

Evernote: чување и додавање бележака

Аудио можете и снимати директно у саму белешку са: рачунара, телефона, таблета. У том случају, Evernote користите као диктафон, а снимљена нумера се аутоматски прикључује белешци. Касније то можете преузети, сачувати у виду засебне датотеке и користити према својим потребама.

Локација: ако телефон/таблет/лаптоп има GPS модул, у белешци се аутоматски наводе координате (ако то дозволите). То касније може значајно да олакша претрагу, јер можете нпр. тражити шта сте записали/снимили док сте боравили на Тари:). Такође, координате можете да упишете и ручно (кликните на опцију ShowDetails, која се налази са десне стране од алатки за обликовање текста, у уређивачу):

Evernote: чување и додавање бележака

У мобилним верзијама програма постоје три дугмета за брзо прављење бележака:
- кад кликнете на прво дугме, добићете могућност да унесете текст
- кад кликнете на друго, укључиће се систем за снимање звука и можете да кажете своју идеју
- а кад кликнете на треће, активираће се фото апарат телефона и све што будете снимили, биће сачувано као белешка.

Бележнице: Белешке су организоване и чувају се у тзв. бележницама, које су сличне као фасцикле у рачунару.  Бележнице додајете преко мале стрелице:

Evernote: чување и додавање бележака

Бележнице подржавају два нивоа уметања. Није могуће, као у рачунару имати фасциклу, па у њој под, под, под, подфасциклу, већ је ту само два нивоа: главна фасцикла, односно бележница и њена подфасцикла, односно подбележница, а у подбележнице можете додавати белешке. Да бисте неку бележницу направили подбележницом, потребно је да је прво додате као бележницу, а затим преко мале стрелице са десне стране од њеног назива (овде Ибар), да на опцији Додај у низ изаберете бележницу, у коју ће бити додата (овде Путовања):

Evernote: чување и додавање бележака

Претрага: Свакој белешци се могу додавати ознаке (тагови), по којима их можете сортирати и претраживати. Осим претраге по ознакама, Evernote уме да врши претрагу по тексту на сликама, што му даје широке могућности. Нпр. можете да снимате телефоном и чувате у Evernote визит карте, а затим да тражите податке са ње по имену особе.

Додавање бележака у Evernote
Белешке у Evernote можете додавати на више начина:
- преко клијента у рачунару или у мобилном уређају
- слањем у специјално електронско поштанско сандуче, које вам додељују приликом регистрације
- преко додатака за прегледаче Интернета, ако желите да сачувате интересентан чланак са неког сајта и при том ћете га сачувати без непотребних детаља (заглавља сајта, банера, реклама,...)
- преко фасцикле у рачунару, коју за то одредите – чим се у тој фасцикли појави датотека, програм прави нову белешку у коју прикључује ту датотеку.

Када желите некоме да покажете одређену белешку, нема потребе да је прикључујете у своје електронско писмо, јер можете човеку једноставно да пошаљете везу на ту белешку у Evernote и он ће моћи да је види у прегледачу, а сваку информацију можете шифровати, тако да је могу видети само они, који имају лозинку. Наравно, све белешке које правите у Evernote, аутоматски се учитавају на сервер и синхронизују, осим ако ви намерно не искључите ту функцију.

Овај сервис има мали број реклама, а успрева да опстане и да издржава велики број сервера, који су му неопходни за чување тако великог броја информација, тако што има две врсте налога:
- бесплатни – који има нека ограничења
- платни – који кошта 5$ месечно, или ако се плати одједном 45$ годишње, што је онда 3,75$ месечно.

Најважније разлике између ова два налога су следеће:
  1. У бесплатној верзији се за белешке даје 50 МВ месечно, а у платној 1 GВ.
  2. Максимална величина белешке у бесплатној верзији је 25 МВ, а у платној 100 МВ.
  3. На мобилним уређајима, у бесплатној верзији имате доступ својим подацима само ако је уређај прикључен на Интернет, а у платној верзији подаци су вам доступни и без прикључка на Интернет
  4. У бесплатној верзији не можете искључити рекламе, а у платној можете
  5. Посебна предност платне верзије, која се чак и не може изразити ценом, је то, што сте је платили. То ће вас мотивисати, кад сте већ платили, и да искористите могућности овог изванредног сервиса и направите поредак у својим белешкама и својој глави, тако да ћете себи уштедети огромну количину времена, нерава, новца,... (може се дуго набрајати).

Ознаке: при прављењу или уређивању бележака, у специјално поље можете уписивати ознаке, које ће олакшати вашу будућу претрагу. Поље ће се отворити када кликнете на опцију ShowDetails, која се налази са десне стране од алатки за обликовање текста, у уређивачу. Интерасантно је да, чак и када не напишете ознаку, Evernote сам анализира текст и бира одговарајуће ознаке. Све ознаке можете да видите у рубрици Ознаке, а нове ознаке можете да додате и преко мале стрелице са десне стране:

Evernote: чување и додавање бележака

Јавне бележнице: сваку од бележница можете учинити јавном, односно поделити је са другим људима. Да бисте неку бележницу делили, кликните на малу стрелицу поред назива бележнице и у падајућој листи изаберите опцију као на слици:

Evernote: чување и додавање бележака

Бележнице можете делити са ограниченим бројем људи (нпр. са члановима породице) или са свима на свету:

Evernote: чување и додавање бележака

Офлајн бележнице: при бесплатном коришћењу Evernote на мобилним уређајима, из облака се учитавају само заглавља, а ако желите да добијете и садржај белешке, ваш уређај мора бити прикључен на Интернет. Пошто немате увек приступ мобилном Интернету или Wi-Fi, онда треба раније да учитате белешке које су вам потребне, а ако имате платни налог, онда су вам доступне тзв. офлајн бележнице.

Локална бележница: бележницу можете прогласити за локалну, и тада ће се у њој белешке чувати само локално, без синхронизације са облаком.
.

0 коментара :

Постави коментар