Evernote je сервис за чување и касније коришћење различитих текстуалних бележака, докумената, слика, аудио датотека. Evernote је облак, односно, ваши подаци се чувају на серверу тог сервиса.
По мом мишљењу, ово је најбољи програм за чување и организовање бележака (бар од онога, што сам ја имала прилику да испробам). Активно га користим од 2010 године, веома сам задовољна и зато ћу га, у пар постова, детаљније описати.
Идеја за Evernote се појавила у глави руског програмера Степана Пачикова 2004 године. Убрзо је направио прототип, а затим се појавила и компанија. Прва верзија програма Evernote за Windows се појавила 2005 године. Од тада па до данас, сервис се усавршава, мења и шири, али почетна идеја остаје иста: проширити људску меморију.
Сајт сервиса је http://evernote.com/. Отварање налога на сервису можете урадити преко опције Create Account, у горњем десном углу (или се пријавити преко Web Sign In, ако већ имате налог):
После регистрације, уђите у ваш налог, а затим у Подешавања налога (у горњем десном углу):
Видећете да су опције написане делом на српском, а делом на енглеском језику, иако сте ви изабрали Српски:
То је зато што корисници из одређене земље сами преводе све везано за овај сервис. Ми доста заостајемо са преводом. Ако знате енглески, можете да помогнете у преводу (добро би дошло колико год можете: један ред, пет редова, сто редова,...). Да бисте помогли у преводу, спустите се на дно почетне странице сајта и у доњем десном углу, поред опције за избор језика, видећете опцију Help translate. Кликните на ту опцију и даље ћете видети упутство за превођење:
Постоји доста опција које можете подесити. Нпр. међу опцијама, на картици Account Summary, налази се и опција Email notes to:
То је адреса ваше е-поште, коју вам је генерисао Evernote, а на коју можете, путем е-поште, слати своје белешке у свој налог на Evernote. Адреса је случајно генерисана да бисте били заштићени од нежељене поште. Ако пожелите да је промените, са десне стране се налази дугме Поништи и чим кликнете на њега, биће вам генерисана друга адреса.
Главни слоган програма је — ЗАПАМТИ СВЕ.
Три главна принципа су следећа:
- Запамтите и чувајте све на једном месту: текст, фотографије, електронске књиге, mp3 датотеке.
- Сва информација увек под руком - инсталирајте додатке на све своје уређаје и подаци ће се синхронизовати аутоматски (постоје додаци за све оперативне системе, укључујући и мобилне):
- Брзо нађите жељене податке – постоји одличан систем за претрагу по тексту, ознакама (таговима) и скенираним документима.
У Evernote можете чувати већину корисних информација, оне су у облаку и доступне су вам на сваком месту, а сервис ради са свим платформама. На пример, можете чувати:
1) визит карте – сликајте визит карту мобилним телефоном и сачувајте у Evernote (сервис има претрагу по тексту на сликама, тако да уносећи име особе, њено звање, фирму или неки други податак са визит карте у поље за претрагу, лако можете доћи до свих података са његове визит карте)
2) писма - писмима можете додавати ознаке и касније их лако проналазити (Everbot – повезује Evernote са Gcal и Gmail)
3) исечке и чланке са Интернета – једноставно копирајте чланак у белешку у одређеној бележници и касније ћете га лако наћи када вам затреба; за лакши рад са чланцима из Интернета, постоје алатке Evernote Web Clipper који је доступан за различите прегледаче, а помоћу кога можете да сачувате у виду бележака веб странице и Evernote Clearly, која вам омогућује да чланак са веб странице потпуно очистите од свега сувишног: реклама, банера,... и да га онда сачувате као белешку.
4) идеје за нове пројекте или послове – колико пута сте занемарили добру идеју, само зато што је нисте забележили онда, када вам је пала на памет
5) информације о подешавањима – неког уређаја, сервера, рутера,...
6) шифре за купљене програме
7) информације за путовања – електронске карте, бројеве резервација, контакте са људима које треба да сретнете, информације са ранијег путовања, податке о интересантним локацијама које треба да посетите,...
8) списак онога што желите да купите – информације са подацима, линковима, сликама,... за неку ствар, коју желите у догледно време да купите
9) кућне потребе – информације и слике за кућне куповине: типови сијалица, осигурачи, батерије,...
10) списак својих жеља и циљева – за недељу дана, месец, годину, 5 година,...
11) шифроване информације – Evernote је више предвиђен за чување обичних информација, али у њему постоји и шифровање; можете неки део текста чувати у виду шифрованих белешки и тај систем је у Evernote доста сигуран
12) радно време важних организација – нпр. фотографишите телефоном таблицу са распоредом радног времена, убаците у Evernote и увек ћете знати ту информацију
13 ) датотеке које вам често требају – мада Evernote није систем за чување датотека (поготову не великих, које се чувају у Google Диск, Dropbox, SugarSync, 4Shared,…), већ за чување информација
14) бројеве рачуна – своје или других људи, којима треба да уплатите новац,...
15) податке који вам често требају – карактеристике производа са којима радите, информације о пројектима,...
16) аудио белешке – било које врсте: своје аудио белешке, нпр. направљене у току пута, када је лакше говорити него записивати, снимке нечијег говора, интервјуа,...; заправо, Evernote можете користити као диктафон, а направљене аудио белешке можете чувати неограничено дуго и брзо их преслушати, ако вам то затреба
17) представе и концерте – које желите да погледате
18) рецепте – са Интернета, од пријатеља, рођака (можете специјалитет и сликати)
19) лични дневник – можете у свако доба преко мобилног телефона додавати своје забелешке, запажања и импресије у виду текста, слике и звука
20) списак књига за читање
21) кратке сижее из прочитаних књига
22) мисли великих људи
23) свој распоред
24) адресе, телефоне, електронске адресе,.....
.
2 коментара :
Pozdrav,Snele
Evernote je zaista moćan servis.Do pre mesečak dana sam ga koristio samo onlajn, sada i kao samostalnu aplikaciju, može se s njom raditi ako su veze u prekidu.
Dobro je što si napomenula da je ruski proizvod, sada su mi jasniji hakerski napadi, selidba centrale Evernote u Švajcarsku. Biće da ne daju pristup silnicima, kao Dropbox, za koju aplikaciju je to odavno poznato.
Uz dodatke koje si navela vredi pridodati i Power boot for Gmail,Fajerfoksov dodatak koji radi direktno iz elektronske pošte Gugla.
Valjda ga ima i Hrom,evo linka za FX :http://tinyurl.com/nhrh4vp
Hvala Aco. Pomenula sam već u tački dva Everbot (Powerbot) za Gcal i Gmail, ali nije loše dodati i da postoji dodatak za Firefox.
Постави коментар