У претходном посту, Evernote: систем коришћења на основу GTD – део1, приказани су неки услови, које треба поштовати за ефикасно коришћење Evernote, а овде ће бити дат конкретан модел коришћења.
Систем The Secret Weapon је предложио модел коришћења Evernote. Наравно, то је почетни модел, и намењен је коришћењу уз TSW, али он може бити одлична основа за почетак организовања информација по ознакама и даље га можете потпуно прилагодити себи и својим потребама.
Систем је прегледан, није тежак и овде ће бити приказана мало модификована варијанта.
За почетак, потребно је направити бележнице: „Задаци“ и „Приручник“, а канта за смеће се користи уместо бележнице „Урађено“:
Подразумевана бележница је „Задаци“. У „Задатке“ доспева све што од вас захтева конкретне радње, конкретна дејства.
У «Приручник» се ставља приручна информација, тј. све што не захтева никакве радње, никаква ваша дејства. Ту се налазе белешке које из неког разлога желите да сачувате и то је као лична библиотека. Ту су неки цитати, корисне књиге, упутства, белешке за дневник, лепе приче и мисли, интересантне слике,... Једноставно, то је помоћна информација за ваше задатке и послове, која ће вам можда једом затребати.
Систем ознака омогућује да се задаци диференцирају по приоритету и садржају. Структура ознака, коју предлаже овај систем изгледа овако:
Једној белешци се може задати већи број ознака, што омогућује лакше сналажење према задатим упитима. Нпр. кликнувши на ознаке „1-Данас“ и „@Град“ добићете списак само онога што треба данас да обавите у граду.
Најбржи начин за прављење овакве структуре ознака у Evernote је:
1) Направите нову, празну белешку (кликните на дугме „Нова белешка) и затим кликните на опцију „Кликни и унеси ознаку“:
2) Копирајте и додајте структуру ознака, наведену испод, и притисните Enter:
..Шта,.Када,.Где,.Ко,.Активни пројекти,.Неактивни пројекти,! Свакодневно, 1-Данас, 2-Ове недеље, 3-Овог месеца, 4-Касније, 5-Једном, 6-Очекивање, @Кућа, @Посао, @Град, Прочитај/Прегледај, Колеге
Испред ознаке „..Шта“ додате су две тачке, да би ознака била прва по реду (програм сортира ознаке по азбучном реду, и у случају да постоји само једна тачка, ова ознака би била последња у списку, јер почиње последњим словом).
3) Све унете ознаке ће се прикључити тој новој, празној белешци и постаће видљиве у списку ознака у левој колони програма (поред сваке ознаке ће писати у загради број бележака, којима је додељена та ознака; у овом случају је то (1)):
После тога, треба само да додате „подознаке“ на „родитељске“ ознаке, према структури ознака на једној од слика изнад. Једноставно, превуците подознаке на родитељске ознаке.
Родитељским се називају оне ознаке, на чијем почетку стоји тачка. Родитељске ознаке обједињују у групу сличне ознаке, али се оне саме не користе, тј. никада белешци нећете задати родитељску ознаку, већ само једну од подознака.
Такође, увек можете додати нову подознаку (избрисати постојећу или преименовати је), ако на ознаку кликнете десни клик и изаберете одговарајућу опцију:
Нпр. у „Неактивни пројекти“ можете да креирате подознаку „Идеје“:
Или, у ознаку „.Ко“ можете да додате „главне“ подознаке: .Породица, .Пријатељи, .Посао и у сваку од тих ознака да додате њихове подознаке, које представљају имена одређених особа:
Такође, кад су ознаке обједињене у групу, можете да ширите/сажимате групе помоћу мале стрелице са леве стране од назива гупе, и на тај начин, леву колону програма/сервиса чините прегледнијом.
Задавање ознака
Нову белешку правите тако што у програму кликнете на дугме Нова белешка, а затим јој задате назив, упишете/додате жељени садржај и притиснете Enter.
Белешка је аутоматски сачувана. Свакој новој белешци треба да задате ознаку(-е). Ознаке се у Evernote могу додати на неколико начина.
1) при писању белешке, додате ознаке у предвиђено поље
2) белешку једноставно превучете на ознаку у левој колони; то је веома брзо и при томе не треба да размишљате о структури ознака
3) на белешку кликните десни клик и у падајућем менију изаберите опцију „Додели ознаку“:
Појавиће се нови прозор, у коме можете да изаберете ознаку(-е) за белешку:
Када додајете подознаку белешци, не додају се аутоматски и ознаке виших нивоа, па због тога свака подознака треба да има неки свој симбол-идентификатор („!Свакодневно“, „@Кућа“, „~Напомене“,...). При прегледу белешке са подознаком „@Куповина“, увек ћете знати да се ради о купивини за кућу, јер има исти симбол-идентификатор као и ознака „@Кућа“.
Најважније правило
Свакој ознаци из бележнице „Задаци“, треба да буде придружена као минимум једна подознака и то подознака из категорије ".Када". Наравно, могу се (и потребно је) додавати и ознаке других категорија, али рок испуњења задатка се обавезно мора задати.
.
0 коментара :
Постави коментар