уторак, 28. јун 2011.

Koristite li mešap?

Koristite li mešap?
Mash(Up) – (Po)Mešati
Mešap (mashup) je aplikacija koja obrađuje i kombinuje podatke iz drugih izvora i na taj način stvara jedan hibrid, koji predstavlja novu vrednost, tj. novu uslugu. 

ifttt.com je jedan interesantan mešap i nova mogućnost za povećanje produktivnosti.

Npr. ako koristite servis 4shared (ili Dropbox ili SugarSync) za čuvanje svih datoteka koje dobijate ili šaljete drugima, koje su radnje, koje obavljate? Stigla vam je pošta: pokrećete Desktop4shared, otvarate e-mail, kliknete na opciju Sačuvati da sačuvate datoteku u vašem računaru u Desktop4shared. I tu su, takođe, i neke usputne radnje, pa vam sve to skupa oduzima dragoceno vreme.

Nije problem taj jedan proces, ali takvih postupaka imate više u toku dana sa različitim servisima i kada saberete vreme na te usputne radnje, to ispadne prilično (10-30 minuta svakog dana!).
.
Kada bi te među-radnje umesto nas uradio neko drugi, bilo bi fenomenalno, zar ne? Upravo time se bavi mešap ifttt.com. Mnogi veb-servisi imaju otvoreni API i mogu mođusobno da „sarađuju“, a ifttt.com pravi kombinaciju takvih servisa. 

mešap

Mešap ifttt omogućuje da se uspostavi uzročno- posledična veza među događajima u raznim servisima po sistemu: „Ako se nešto desi u jednom servisu, to će se desiti i u drugom“. Ta formula se nalazi i u njegovom nazivu: „If this than that“(Ako ovo onda ono) – IFTTT.

ifttt

U servisu postoji i terminologija: događaj-uzrok (ovo) naziva se: trigger, događaj-posledica (ono): action, pravilo koje je stvoreno po formuli: task (zadatak) a servisi koji su izvori podataka: channel (kanal).
.
Kada se pravi novo pravilo (task), na ekranu se vidi formula „If this than that“. Umesto this i that stavljaju se željene promenljive.
.
Kliknuvši na this, treba izabrati, iz spiska kanala koji će se pojavi, servis u kome će biti događaj-uzrok, i odrediti koji je to događaj. Isto, posle klika na that, podešava se drugi servis, u kome će biti događaj-posledica.
.
Ifttt se može primenjivati za mnogo stvari: obaveštenja putem e-mail (iz Facebook, Twitter, RSS,...), import iz RSS u Evernote, Instapaper ili Read It Later, publikacija postova preko sms u Posterous, Tumblr, Wordpress, stvaranje audio beležaka u Evernote,...
.
Pogledajte na slajdovoma kako sam povezala YouTube, RSS i Twitter sa Evernote:



Pogledajte i članak Povezivanje - Mešap IFTTT.
.

0 коментара :

Постави коментар