Три читаоца мог блога су предложила да напишем опширнији чланак о Google сајтовима. Писала сам о њима као о месту за чување датотека у чланку Складиштење датотека за преузимање, без детаљнијег описа уређивача сајта.
У суштини, ту и нема много да се дода, јер је све на српском и једноставно треба започети и ићи корак по корак, а сигурна сам да то MOГУ СВИ који ово читају.
Али, интересантно је да Google сајтови пружају одличне могућности, а да се код нас те могућности скоро уопште не користе и зато ћу прво у неколико тачака навести неке њихове предности:
1. Сигуран Домаћин: Домаћин таквог вашег сајта је Google. Знате да при коришћењу других хостинга често постоји могућност затварања сервиса. Кад је у питању Google, то се сигурно неће десити.
2. Монетизација: На сервису постоји могућност подешавања доступа корисника, што вам омогућује да направите сајт само за изабрану групу корисника. А шта ће вам то? Па, то је одлична могућност да организујете курсеве или лекције, којима приступ има само одабрана публика и на тај начин нешто зарадите. Нпр. видела сам како је на Google сајту организован платни курс за прављење накита: полазници се пријављују и уплаћују на рачун месечни износ за похађање курса (курс се рекламира у Google огласима и у неколико блогова); после упате, добијају могућност приступа Google сајту. У сајт је интегрисан Календар, тако да се лепо види распоред лекција. Лекције су у виду чланака и кратких филмова, где се објашњава и практично показује шта и како треба радити,... То је жив сајт, који стално привлачи одређену врсту публике, а власник успева да уновчи своје знање. Таквих сајтова можете имати неограничен број и од свог хобија или онога што добро знате, можете направити неки стални извор прихода (можда то неће бити велики приход, али ви ћете радити оно што вам се допада и бићете задовољни).
3. Други сервиси Google: Сервиси Google одлично раде заједно, тако да ћете у свој сајт моћи да интегришете и све друге сервисе Google: можете на сајт да поставите слике из Picasa, Календар, огласе AdSense, дијаграме из Google Докумената, карте из Google Maps, филмове и плеј-листе из YouTube, чат, видео комуникацију путем хангоута... и тако можете да направите необично жив и користан сајт.
Да ли се пробудио ваш предузетнички дух?:)
Прављење сајта је веома једноставно. Потребно је да се пријавите на овој страници својим налогом Google (или да направите налог, ако га већ немате). Добијате 100МБ простора, а ваш сајт може имати неограничен број страница. Добијате адресу овог облика: https://sites.google.com/site.ваш-назив (по жељи, можете сајт преместити на свој домен).
После пријављивања на горњој страници, прелазите на прављење сајта: уписујете назив сајта и бирате тему, тј. изглед сајта (касније ћете моћи да је мењате по жељи). Такође, подешавате параметре доступа на Још опција (писала сам о томе у чланку Складиштење датотека за преузимање ) и кликнете на дугме Направи.
Одрадивши поменуте кораке, направили сте сајт и преостаје да га попуните жељеним садржајем.
На почетној страници сајта, у горњем десном углу кликните на стрелицу на дугмету Још и изаберите опцију Управљај сајтом. У списку са леве стране ће се појавити разне опције, помоћу којих можете: додавати и уклањати странице (Странице), додавати и уклањати разне врсте датотека (Прилози), мењати изглед сајта (Шаблони странице), додавати скрипте (Apps Scripts), подешавати приказивање огласа (AdSense), мењати право приказа и уређивања сајта (Дељење и дозволе) итд.
Уређивач страница није ништа сложенији од обичног текстуалног уређивача и не би требало да имате икаквих проблема. Једноставно, пишете свој текст, убацујете везе и слике, примењујете форматирање по жељи, убацујете таблице,..., укључујете друге сервисе Google. Уређивач вам пружа сасвим довољно могућности, а ако умете да пишете html код, можете додати и нешто чега ту нема.
Надам се да ћете покушати и направити интересантне пројекте. Биће ми драго ако будете желели да о вашем успеху напишем чланак у овом блогу. Желим вам успех!:)
.
4 коментара :
Eh sećam se da sam baš ovaj Google-ov servis koristio da napravim svoj prvi sajt :) Tad nisam ni znao kako sajtovi funkscionišu i kako se prave. Sad taj moj prvi sajt je negde "izgubljen" ili obrisan jer je prošlo par godina :D
Ali nije loša alatka za one kojima ne treba mnogo.
Nije uopšte loša alatka. A možeš da napraviš kakav hoćeš sajt, jer možeš i sam da ubacuješ kod.
Postovanje Snelle
Kako funkcionise optimalizacija sajta, racunam posto je google da moze da se dobro kotira. Blog koji sam davno napravio po Vasim upustvima zauzima prva 5 mesta racunajuci u YouTube.
Zdravo :)
Ista je stvar kao i sa blogom: sam moraš da optimizuješ slike, linkove, preglednost,... To je potrebno, ali nije dovoljno. Moraš da imaš interesantan sadržaj i solidnu posetu. Tek tada će Google dobro da oceni sajt.
Постави коментар